Prostatas vēzis: profilakse un agrīna diagnostika

Kas ir priekšdziedzera vēzis?

Priekšdziedzera vēzis (PV) jeb prostatas vēzis ir ļaundabīgs veidojums, ko izraisa patoloģiskas priekšdziedzera šūnas. Priekšdziedzeris jeb prostata ir vīriešu uroģenitālās sistēmas orgāns. Tā galvenā funkcija ir sekrēta ražošana, kas ir atbildīgs par spermatozoīdu aktivitāti un dzīvotspēju, ejakulāciju, kā arī regulē urīna aizplūšanu.

Kāpēc rodas prostatas vēzis?

Precīzu atbildi uz šo jautājumu ārsti pagaidām vēl nesniedz. Lai gan par šo tēmu ir veikts daudz pētījumu, patiesie slimības cēloņi līdz šim brīdim vēl nav noskaidroti un nav pietiekami izpētīti. Ārsti piekrīt, ka vēzi var izraisīt:

 • ēšanas paradumi un uztura traucējumi – tiek uzskatīts, ka vīriešiem, kuri lieto uzturā pārāk daudz dzīvnieku tauku, ir daudz lielāks diagnozes risks;
 • hormonālie traucējumi;
 • sēdošs dzīvesveids;
 • kaitīgie ieradumi – smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana;
 • infekcijas;
 • darbs kaitīgā ražošanā;
 • citu uroģenitālās sistēmas slimību klātbūtne, piemēram, prostatīts.

Ir arī pierādīts, ka prostatas vēža izplatība ir atkarīga no vīrieša tautības un dzīvesvietas. Afroamerikāņi ir visvairāk uzņēmīgi pret šo slimību, vizsemākā saslimstība – Ķīnas iedzīvotājiem. Vēl viens riska faktors prostatas vēža attīstībai ir ģenētiskā predispozīcija un vīriešu vecums. Visbiežāk problēmas sākas pēc 40-50 gadiem. Ir arī pierādīts, ka vīriešiem, kuru tuviem radiniekiem bija tāda pati diagnoze, ir vislielākais risks saslimt ar vēzi. Viņi slimo divreiz biežāk nekā citi.

Prostatas vēža diagnostika

Ir vairākas prostatas vēža diagnostikas metodes:

 1. Digitāli rektālā izmeklēšana, kas tiek veikta caur taisno zarnu. Metode palīdz noteikt mezglu blīvumu vienā vai divās priekšdziedzera daivās. Tagad ir parādījušās citas izpētes metodes, tāpēc digitāli rektālā metode pamazām zaudē savu aktualitāti, jo īpaši tāpēc, ka ar to ne vienmēr ir iespējams atklāt vēzi agrīnās stadijās.
 2. Prostatas specifiskā antigēna identificēšana, kas ir priekšdziedzera vēža onkomarķieris. Antigēns ir glikoproteīna olbaltums; vēža gadījumā prostatas epitēlijs to ražo lielā daudzumā, lai bloķētu šūnu attīstību. Indikators var palielināties ne tikai prostatas vēža , bet arī citu slimību gadījumā – labdabīgu priekšdziedzera hiperplāziju, hronisku prostatītu un citām slimībām.
 3. Priekšdziedzera vēža ultraskaņas izmeklēšana, kas ļauj noteikt patoloģiskās zonas.
 4. Prostatas biopsija, kas tiek uzskatīta par visprecīzāko metodi prostatas vēža diagnosticēšanai. Tā tiek veikta no vairākiem punktiem vienlaikus, un ļauj pārliecinoši noteikt diagnozi.
 5. Priekšdziedzera magnētiskās rezonanses tomogrāfija, kas tiek uzskatīta par visefektīvāko diagnostikas metodi un tagad ir pieejama daudzās klīnikās.

Prostatas vēža profilakse

Veiciet vienkāršas darbības, lai novērstu vai savlaicīgi pamanītu pirmās slimības pazīmes:

 • Katru gadu veiciet uroloģisko izmeklēšanu. Tas jādara visiem vīriešiem pēc 50 gadu vecuma, savukārt tiem, kam ir ģenētiska predispozīcija – pēc 40 gadiem.
 • Piekopiet veselīgu dzīvesveidu — peldieties, biežāk staigājiet, skrieniet vai brauciet ar velosipēdu. Dodiet priekšroku fiziskajām aktvitātēm, nevis pārvietojieties ar transportlīdzekli, lai palielinātu asinsriti iegurņa orgānos.
 • Ievērojiet pareizu, sabalansētu uzturu, lietojiet uzturā vairāk svaigu dārzeņu un augļu, kas ir bagāti ar šķiedrvielām. Samaziniet dzīvnieku izcelmes tauku uzņemšanu. Atsakieties no baltmaizes, dodot priekšroku ceptiem izstrādājumiem no pilngraudu miltiem.
 • Noteikti iekļaujiet savā uzturā pārtikas produktus, kas satur likopēnu (tomātus un greipfrūtus), fitoestrogēnus – lēcas un zirņus, katehīnu – tas ir atrodams zaļajā tējā. Ir pierādīts, ka šīs vielas palēnina prostatas vēža attīstību.
 • Atsakieties no kaitīgjiem ieradumiem: nesmēķējiet, nelietojiet pārmērīgi alkoholu, nelietojiet narkotikas.

Profilaktisko pasākumu kopums ne tikai palīdzēs novērst prostatas vēzi, bet arī kopumā pozitīvi ietekmēs jūsu veselību.

Pierakstīties

  Scroll to Top