Bailes no ārstiem: Kā mazināt pacientu trauksmi

Baiļu pārvarēšana pirms ārsta apmeklējuma: kā mazināt pacientu trauksmi

Bailes no ārstiem jeb jatrofobija. Kad doma par ārsta apmeklējumu izraisa nepārvaramas bailes, pat parasta vizīte var šķist kā pārmērīgs pārbaudījums. Izredzes tikties ar medicīnas darbinieku, kura konsultācija var izsaukt nervozitāti un pastiprināt stresu, kļūst par izaicinājumu. Medicīnas klīnikas Consilium Medicum speciālisti izprot pacientu trauksmes cēloņus un piedāvā efektīvas stratēģijas, kas palīdzēs mazināt šīs ciešanas.

Kāpēc cilvēks izjūt bailes no ārsta?

Baiļu no ārsta avoti var būt dažādi. Tie ir saistīti ar bažām par medicīniskām procedūrām, gaidāmo diskomfortu no noteiktiem ārstēšanas veidiem, bažām par iespējamām diagnozēm vai negatīvu pieredzi ar medicīnas darbiniekiem pagātnē. Dažas bažas ir saistītas ar adatām un iespējamību veikt asins analīzes vai vakcinācijas, savukārt citas var būt neracionālas un tām trūkst loģiska pamata, kas ir raksturīgi daudzām fobijām.

Kā noteikt robežu starp parastu trauksmi un fobiju?

Nervozitāte pirms ārsta apmeklējuma ir normāla parādība. Tomēr ir svarīgi atšķirt normālu trauksmi un patiesu fobiju. Šeit ir pazīmes, kas liecina, ka jūsu bailes var pāraugt fobijā:

  1. Jūs bieži izvairāties no ārsta apmeklējumiem: biežas ārsta vizītes atcelšanas vai pārnešanas, lai izvairītos no savām bailēm, pat uz nepieciešamo izmeklējumu un vakcināciju rēķina.
  2. Jūs dodat priekšroku pašārstēšanai: pašārstēšanās mēģinājumi sliktas pašsajūtas gadījumā, nevis vēršanās pec profesionālas medicīniskās palīdzības
  3. Jūs izjūtat destruktīvu trauksmi: koncentrēšanās grūtības, miega traucējumi, apetītes zudums vai pat asaras gaidāmā ārsta apmeklējuma dēļ.
  4. Jums ir komorbīda bailes: bailes no ārsta var sakrist ar bailēm no zobārsta, slimnīcas, slimībām vai veselības.

Ja konstatējat vismaz vienu no šīm pazīmēm, ieteicams vērsties pie mūsu psihoterapeita. Viņš varēs noteikt, vai jūsu bailes no ārsta apmeklējuma ir patiesa fobija.

Stratēģijas baiļu no ārsta pārvarešanai:

Konfrontācija, nevis izvairīšanās

Klīniskie psihologi uzsver, ka izvairīšanās no situācijas, kas izraisa trauksmi, tikai pastiprina bailes Ja injekcijas izraisa trauksmi, atcerieties iepriekšējās injekcijas un atgriezieties pie šīm atmiņām dienās pirms ārsta apmeklējuma. Pozitīvu rezultātu vizualizācija palīdz nostiprināt ticību, ka nevēlami notikumi ir maz ticami.

Uzmanības novēršanas paņēmienu izmantošana

Elpošanas vingrinājumi, apzinātības prakse un meditācija ir prasmes, kuras varat attīstīt patstāvīgi. Noderīgi ir tādi apgalvojumi kā apziņa, ka iepriekšējās injekcijas nebija pārāk sāpīgas, vai izpratne par to, ka spējat tikt galā ar trauksmi pat tad, ja saskaraties ar nopietnu diagnozi. Ja patstāvīga trauksmes pārvarēšana ir par sarežģitu, varat vērsties pēc palīdzības pie psihoterapeita.

Dalieties savās bažās

Ir ļoti svarīgi apspriest savas bažas ar ārstu. Apbruņojies ar informāciju par jūsu bažām, ārsts var izstrādāt ārstēšanas plānu, lai jums būtu pēc iespējas komfortablāk. Šāda dialoga praktizēšana, spēlējot lomu spēles ar draugiem, var palīdzēt formulēt jūsu bažas.

Agrīna vecāku iesaistīšanās

Bērna sagatavošana ārsta apmeklējumam ir ļoti svarīga. Piedāvājiet savam bērnam iepazīties ar procedūrām, izmantojot vecumam atbilstošu medicīnisko literatūru — vizuālie palīglīdzekļi var būt noderīgi. Godīgums spēlē galveno lomu: ja plānā ir injekcijas, brīdiniet savu bērnu. Atkarībā no bērna rakstura, pastāstiet viņam dažas dienas pirms vai tieši pirms vizītes. Atbalstiet savu bērnu un apbalvojiet viņu par drosmi. Psihologi uzsver, ka izvairīšanās apmeklēt ārstu stiprina bērna pārliecību par viņa nespēju stāties pretī savām bailēm. Gluži pretēji, ārsta apmeklējums vecāku klātbūtnē uzsver, ka bailēm nav jādefinē dzīve un tās ir pārvaramas.

Apsveriet ekspozīcionālā terapiju smagas jatrofobijas gadījumā

Ekspozīcionāla terapija ir kognitīvās uzvedības ārstēšanas metode, kurā pacients saskaras ar savām bailēm. Tiek novērtēta baiļu pakāpe, un izveidota trigeru hierarhija, sākot ar situācijām, kas izraisa minimālu emocionālu reakciju un pakāpeniski pārejot uz intensīvākiem trigeriem.

Nobeigumā ir vērts uzsvērt, ka bailes no ārsta apmeklējuma var būt paralizējošas, taču tās ir pārvaramas. Izmantojot tādas stratēģijas kā aktīva cīņa pret bailēm, relaksācijas paņēmieni, atklāts dialogs, bērnu sagatavošana ārsta apmeklējumam un ekspozicionālā terapija, var palīdzēt mazināt pacientu trauksmi un izveidot veselīgākas attiecības ar medicīnas personālu. Atcerieties, ka jūsu bailēm nevajadzētu noteikt jūsu attieksmi pret medicīnisko palīdzību.

Pierakstīties

    Scroll to Top