Asarošana – ir ārstējama kaite

Pastiprināta asarošana bez acīmredzamā iemesla – ir slimība, ar skaistu nosaukumu – epiphora. Bieži pacienti ar tādu sūdzību griežas pie acu ārsta. Savukārt vienu no asarošanas iemesliem ārstē LOR-speciālists. Kāpēc?

Ja asarošana ir saistīta ar asaru drenāžas sistēmas traucējumiem, šo problēmu ne vienmēr var novērst acu ārsts, jo 80 % no šīs noplūdes sistēmas atrodas deguna dobumā.

Ar kādiem simptomiem parasti izpaužas asaru atteces sistēmas traucējumi? Pastiprināta asarošana, biežāk no vienas acs, “lipīga” acs. Periodiski var būt strutaini iekaisumi un izdalījumi iekšējā acs kaktiņā. Reizēm ir sāpes, apsārtums un pietūkums iekšējā acs kaktiņā. Tas jau nozīme, ka iekaisums ir asaru maisā.

Kāda ārstēšana? Kad asarošana tikai sākas un drenāžas sistēma nav nosprostota pilnīgi, var mēģināt ārstēt ar pilieniem un skalošanām. Bet ja process ilgst mēnešiem, tad bieži novērst šo patoloģiju ar medikamentiem vairs nav iespējams.

Bet var palīdzēt ar ķirurģisku ārstēšanu: endoskopiski caur deguna var atvērt asaru maisu vai asaru kanālu un atjaunot asaru atteci dabiskā ceļā – deguna dobumā. Operācija (DCRdakriocistorinostomija) notiek bez sāpēm, vispārējā narkozē un uz sejas nepaliek nekādas sekas. Pastiprinātā asarošana izbeidzas jau nākamā dienā.

Kādi izmeklējumi jāveic lai tiktu pie pareizas diagnozes? Oftalmologs vai operējošais LOR-speciālists ambulatori var veikt dažus testus, kas dot pareizu diagnozi ar lielāku varbūtību. Datortomogrāfija ar asaru ceļu kontrastēšanu mums palīdz noteikt “nosprostojuma” līmeni un anatomiskās īpatnības.

Kādā vecumā biežāk rodas šādas problēmas? Ļoti bieži jaunpiedzimušajiem var gadīties tāda kaite. Bet nevajag uztraukties, jo līdz pirmām dzimšanas gadam tā spontāni izārstējas. Otrā lielāka vecuma grupa, kam nepieciešama ķirurģiskā ārstēšana  – cilvēki pēc 50 g.v. Bet jaunākiem cilvēkiem asaru drenāžas traucējumi arī mēdz būt.

Vai operācija tiešam palīdzēs? Operācijas (DCR) efektivitāte – ir 95%. Protams, ka rezultāts ir atkarīgs no diagnozes un ķirurga kvalifikācijas, un mūsu apmierināti pacienti – ir labākais vērtējums mūsu darbam.

Dr. Jekterina Kondratiško, LOR-speciālists, Consilium Medicum, 67505047, 29804940

Pierakstīties

    Scroll to Top