Переключатель языков

Заполнитель - пара к поиску

Верхний Слайдер

Pienāca laiks vakcinēties pret gripu!

Gripa ir ļoti lipīga vīrusu infekcija ar īsu inkubācijas periodu. Vidēji 2 dienu laikā attīstās slimībai raksturīgie simptomi: pēkšņs sāķums ar vispārējo nespēku, sāpēm muskuļos un locītavās, galvassāpem, paaugstinātu ķermeņa temperatūru līdz 38-39 grādiem un stipru klepu. Saslimšanu parasti izraisa A, B un retāk C gripas vīrusi, kas izplatās rudens-ziemas periodā.

Ar gripu saslimt 1 no katriem 10 pieaugušiem un 1 no katriem 3 bērniem. Gripas epidēmijas atkārtojas ik pēc 1-2 gadiem, bet ik pēc 10-30 gadiem rodas gripas pandēmijas, ko izraisa gripas A vīruss. Mutāciju rezultātā gripas vīruss kļūst nekontrolējams un izplatās ar milzīgu ātrumu prasot miljoniem cilvēku dzīvības.

Gripas epidēmijas laikā katru gadu saslimst 20-50% iedzīvotāju. Tā ik gadu skar 100 miljonus cilvēku Eiropā, Japānā un ASV.

Cilvēces vēsturē vispostošākā bija 1918-19 gada "Spāņu gripas" A (H1N1) pandēmija, kas prasīja > 30 000 000 cilvēku dzīvības. Starp smagākajiem gripas uzliesmojumiem jāmin:

  • 1957-58 "Āzijas gripa" A (H2N2) 3 miljoni mirušo visā pasaulē kopā.
  • 1968-69 "Honkongas gripa" A (H3N2) 1,5 miljoni mirušo visā pasaulē kopā.
  • Prognozējamā mirstība nākošajā pandēmijā - 1miljons + divreiz ātrāka izplatīšanās nekā iepriekšējās pandēmijās.

Šādi šokējoši skaitļi raksturo šo it kā vienkāršo saslimšanu, ko sauc par GRIPU.

Gripa parasti skar augšējos un apakšējos elpošanas ceļus, degunu, deguna blakusdobumus, kaklu, plaušas un vidusausis.

Gripa bistama arī ar savam komplikācijam: pneimoniju, deguna blakusdobumu iekaisumu, vidusauss iekaisumu u.c. Tāpēc PVO iesaka vakcinēties sekojošo riska faktoru grupas cilvekeiem: vecākiem par 65 g.v., ar hroniskām slimībām (īpaši sirds, plaušu, nieru slimniekiem, cukura diabēta pacientiem), pirmsskolas vecuma bērniem, medicīnas un sociāliem darbiniekiem, apkalpojošās sfēras darbiniekiem, mācību iestāžu darbiniekiem, karavīriem, skolēniem, studentiem.

Atkarībā no dažādiem apstākļiem (indivīda imunitātes stāvoklis, stress, alkohols utt.) vakcinējoties 70-90% cilvēku ir garantija nesaslimt ar gripu. Ja vakcinējas 80% no kolektīva, tad saslimstības līmenis šai kolektīvā tuvojas nullei.

Der iegaumēt, ka pretgripas vakcīna par 50% samazina saslimšanu ar citām akūtām respiratorām saslimšanām.

Uz bildes - A tipa gripas vīruss zem mikroskopa.

Куки