Переключатель языков

Заполнитель - пара к поиску

Верхний Слайдер

Psihiatrija un psihoterapija Atbildes

Jūs varat uzdot jautājumu ārstam

 

labdien. Man ir 25.gadi. Veselības ziņā sliktāk sāku justies pēc dzemdībām. Man ir 2.gadus jauns puika. Jāsaka, man bija ilgas un smagas dzemdības. Kādus 2-3 mēnešus pēc tām sākās psiholoģiskas problēmas - pie mazākā satraukuma ļoti paātrinājās sirdsdarbība, augsts asinsspiediens. Pēdējos mēnešus arī ļoti sāp vēders, tādas velkošas sāpes pa visu vēderu. Ģimenes ārsts sāka: uz nervu pamatā, gan jau pāries. Esmu nobažījusies par savu veselību. Var būt tā tiešām kāda psiholoģiska problēma, kas ietekmē mani arī fiziski. Ļoti gaidīšu kādu ziņu no jums un info pie kādiem speciālistiem griezties. Paldies.

Atbild dr.Gints Polis.

Ja ģimenes ārsts apgalvo, ka ar fizisko veselību viss ir normās robežās, tad jāmeklē pihiatra-psihoterapeita palīdzība.

Iespējams runa ir par psihosomatiskiem traucējumiem, kas ir pietiekami efektīgi izārstējami ar psihoterapiju, gan ar medikamentiem.

Kas ir antidepresenti? Kāda loma ir šiem medikamentiem un kā tie darbojas uz organismu, kādas var būt blakusparādības? Kā piemēru varu minēt antidepresantu Seroxat 20mg. Vai tās var lietot kopā ar Spitomin 5mg. Pēc ģimenes ārsta ieteikuma sāku lietot antidepresantu Seroxat 20mg, reakcija bija sekojoša: uzbudinātība, nemiers un miega traucējumi. Ko darīt šādā gadījumā. Zāles pārtraucu lietot.

Atbild dr. Gints Polis.

Antidepresanti regulē neiromediātoru darbību centrālajā nervu sistēmā. Biežākās blaknes: galvas sāpes, slikta dūša, seksuālas disfunkcijas un tml.
Seroxat un Spitomin var lietot kopā.

Ļoti būtiski kurā medikamenta lietošanas dienā parādijās šie simptomi. Jūsu gadījumā varētu būt individuāla nepanesība. Rekomendēju griezties pie psihiatra/psihoterapeita nepieciešamās palīdzības precizēšanai (jo, par simptomiem pirms antidepresanta nozīmēšanās Jūs neko nerakstāt).

Esmu ilgi lietojusi tabletes Lexotanil. Esmu pie tām pieradusi un nespēju no tām atteikties. Man pēc stresa situācijas bija ļoti sligta pašajūta, galvas reiboņi, nestabila gaita, slikta dūša, sajūta, ka viss organisms dreb, darumīga baiļu sajūta no šiem reiboņiem, iedzerot šīs tabletes tās pāriet, bet tgad gribēju pārtraukt to lietošanu un atkal viss parādījās no gala. Ko tas viss nozīmē, kas tā varētu būt par slimību un ko man darīt, jo pati nespēju no tā tikt vaļā. Ģimenes ārsts man uzrakstīja antidepresantus, bet man bail dzert, jo kas būs tālāk, ja jau es netieku vaļā normāli no šīm zālēm. Ja varat man sniegt kādu informāciju ko darīt manā situācijā.

Atbild dr. Gints Polis.

A. Jūsu aprakstītie simptomi ir tā sauktie, psihosomatiskie traucējumi! Jūs pati precīzi rakstat - "stresa situācijas bija ļoti sligta pašsajūta, galvas reiboņi, nestabila gaita, slikta dūša, sajūta, ka viss organisms dreb... ". Stress rada ķermeniskus simptomus. Kāpēc tas tā notiek - vai nu stress parāk liels un ilgstošs, vai nu Jūs esat uzņēmīgāka pret šo stresu. Lexotanils ļoti labi kupē šos simptomus, bet neatrisina to rašanās iemeslus.

B. Tabletes Lexotanil (trankvilizātoru grupas medikaments) neiesaka lietot ilgāk kā 4 nedēļas, ja šājā laika periodā organisms nav atguvies no stresa, jāmaina trakvilizātors vai jāpāriet uz antidepresantiem (pie kuriem nevar pierast un kuri ārstē psihosomatiskos traucējumus dziļākā līmenī), kā arī jāizvērtē psihoterapijas nepieciešamiba.

Esmu ļoti noraizējusies par savu meitu, viņai nesen palika 16 gadu un es nezinu, kā lai vinjai palīdz! Lieta ir tāda, ka viņa ir ļoti emocionāls cilvēks un pēdējos divos gados ir notikušas briesmu lietas! Viņa ir pazaudējusi daudzus sev tuvus cilvēkus, kuri diemžēl vairs nav starp dzīvajiem. Nesen autoavārijā gāja bojā viņas tēvs, kopš visiem šiem notikumiem viņa ir dziļi noslēgta sevī un nevienu nelaiž sev klāt! Meitene palikusi ļoti depresīva un daudz runā par to, kā būtu ja viņa nomirtu! Esmu par viņu ļoti noraizējusies, jo nezinu, kā lai viņai palīdz, man ir bailes, ka bez psihoterapeita iejaukšanās viss var beigties slikti! Meitene ir ļoti dumpīga un dara tikai to, kas pašai ienāk prātā, agrāk viņa bija mīļa meitene, bet tagad dēļ šiem daudzajiem pārdziivojumiem, kas viņai bija jāpārdzīvo, ir pagaijusi šī jaukā meitene un ir palikušas tikai liels naids pret apkārtējiem un visu pasauli! Es neesmu ticīgs cilvēks, bet mani baida tas, ka mana meita ar lielu naidu saka ka ienīst Dievu un ja viņai būtu tāda iespēja, tad viņa Dievu nogalinātu!!! Vedu viņu pie psihoterapeitiem - dakteres bija sievietes, diemžēl tagad esmu secinājusi, ka mana meitiņa neuzticas sievietēm, varbūt tas ir tādēļ, ka viņa ir augusi kopā ar puišiem, ar meitenēm arī viņa pārsvarā nekontaktējas, draugi arī pārsvarā ir puiši!!! Vēršos pie jums kā speciālistiem, ko man šādā situācijā darīt?! Varbūt jāved pie kāda speciālista - vīrieša?!

Atbild dr. Gints Polis.

Lielākā varbūtība ir, ka meitenei šo daudzo, traģisko negadījumu rezultātā ir radies depresīvs stāvoklis, kura ietvaros dumpīgums un naids ir aizsargbruņas pret iespējamām jaunām ciešanām, kuras varētu rasties attiecībās ar apkārtējiem. Tomēr pastāv risks, ka aiz šiem notikumiem un simptomiem var attīstities cita veida dvēseliski traucējumi, kas prasa citas veida palīdzību.

Runājot par psihoterapeitiem - ja kādam pacientam nav izveidojies kontakts ar pirmo, vai otro psihoterapeitu, tas nebūt nav iemesls vilties psihoterapijā kopsummā. Ja neizdodas izvedot veiksmīgu sadarbību ar ceturto un piekto pshoterapeitu, tad jādomā ka pacienta dvēsele pretojas psihoterapijai (ir rezistenta) vai psihoterapijai traucē citi, daudz smagāki psihiskie traucējumi. Tā kā noteikti jāturpina meklēt kontaktu ar psihoterapeitu.

Labdien! Pēdējā laikā manā dzīvē ir bijis ļoti daudz pārdzīvojumu un stresa situāciju, kā arī darbs saistīts ar stresu. Man ir 25.gadi. Jau pāris nedēļas jūtos ļoti nogurusi, bet tadag vēl pēdējās dienās ļoti sāp galva. Izmērot asinspiedienu bija 145, toties temperatūta 36.3. (Pāris dienas atpakaļ sāku dzert multivitamīnus ar minerālvietlām). Ko jūs varētu man ieteikt?

Atbild dr. Gints Polis.

Pārdzīvojumi un stresa situācijas rada negatīvas emocijas. Negatīvās emocijas mums jāprot adekvāti pārstrādāt. Katram cilvēkam ir tiesības dusmoties, justies aizvainotam vai bēdīgam. Ja mēs to nespējam un emocijas ir ļoti stipras vai ilgstošas, notiek šo negatīvo emociju pārvēršanās ķermeniskos (psihosomatiskos) simptomos - paaugstināts asinspiediens, migrēna, spazmi bronhos, sirdsdarbības traucējumi......

Ja cilvēks nemāk adekvāti pārstrādāt negatīvās emocijas, tad vienīgais veids, kā to iemācīties ir psihoterapija. Medikamentoza ārstēšana palīdz tikt galā ar simptomiem, bet neatrisina tā rašanās cēloni.

Куки